A Facebook legnagyobb riválisává nőtte ki magát a TikTok
utolsó frissítés: 19:30 GMT +2, 2020. február 04.Ha applikáció, akkor nincs határ: legyen szó szerelemről, ufókról, bármilyen hétköznapi szükségletről vagy elvetemült ötletekről, mindennel kapcsolatosan találunk valamilyen alkalmazást.
Az applikációk igen erős iparággá nőtték ki magukat, 2021-re várhatóan a világ összes alkalmazásának értéke eléri a 6,3 billiárd dollárt.
A VisualCapitalist egy friss elemzés szerint állította fel azt a 2019-es rangsort, amely a világon a legnépszerűbb (legtöbbször letöltött) alkalmazásokat mutatja.
Forrás: VisualCapitalist. A világon legtöbbször letöltött applikációk rangsora 2019-ben. A kék színnel jelölték az IOS rendszerrel futó AppStore mutatót, sárgával jelölik az Androidon futó Google Play adatsorát.
A tanulmány szerint az összes alkalmazásletöltés 2019-ben 115 milliárdra rúgott, ebből 31 milliárd letöltés az App Store-on és 84 milliárd a Google Playen keresztül történt.
A toplista első 5 helyezettjéből négy a Facebook tulajdonában van, ezek a Facebook, a Facebook Messenger, a WhatsApp és az Instagram. Mindezek együttvéve 16 milliárd letöltéssel büszkélkedhetnek, a WhatsApp már négy éve a ranglista első helyén áll.
Azonban érdemes figyelemmel követni, hogy a rövidvideós platformok milyen nagymértékben fejlődtek az elmúlt időszakban. A Likee videókészítő alkalmazás idén került be a legnagyobbak közé, és egyből a 6. helyen landolt. Ezt az alkalmazást körülbelül világszerte 330 millióan töltötték le, nagy részük indiai felhasználó.
Forrás: VisualCapitalist. A legtöbbször letöltött applikációk rangsora és összehasonlítása 2016-2019
Ugyanakkor érdemes külön kiemelni az ajak-szinkronizáló (Lip-Sync), szintén rövid videókra fókuszáló TikTok alkalmazást, amely 2018-ban tűnt fel a ranglistán, és 2019-re máris potenciális vetélytársként jelenik meg, ami a WhatsApp pozícióját illeti.
Alkalmazások és trendek
A TikTok jelenleg az egyik legnagyobb szenzációnak számít, 2019-ben például 177 millió dollárral növekedett a vállalat árbevétele. Ez a 2018-as évi bevételének több mint ötszörösével egyezik meg. A TikTok egyébként még 2018-ban megelőzte az Instagramot, megtörve a Facebook addigi abszolút előnyét.
A TikTok a ByteDance kínai tech-cég tulajdonában áll, az alkalmazás 2019 negyedik negyedévében mért bevételének 78%-a egyébként a kínai felhasználóktól származik.
Ettől eltekintve számos egyéb rövidvideós platform is feltörekvőben van. Noha ezek még nem jelennek meg a világranglistákon, a felmérések szerint átírhatják az eddigi trendeket.
Streaming-szolgáltatók
A Netflix az egyetlen streaming-szolgáltatás, amely a letöltés alapján a TOP 20-ban szerepel. Azonban a Disney + megjelenése érdekes fordulatokat hozhat, hiszen a novemberi debütálás után egy hónappal csaknem 50 millió dollár bevételt generált. A felmérés szerint kevesebb mint három hónap alatt a streaming szolgáltatók letöltésének 34%-át vette át, ezzel 30 millió előfizetőre tett szert (a Netflixnek Amerikában 60 millió előfizetője van). A Disney + ezzel a számmal túlszárnyalta a Hulu és az Amazon Prime éves előfizetői mutatóit.
Játékok
A tanulmány készítői szerint világszerte 2,4 milliárd ember játszott valamilyen telefonos applikáción 2019-ben, ezért nem lehet figyelmen kívül hagyni az ipar ezen szegmensét sem. A két legnépszerűbb a Call of Duty és a Mario Kart, ezeket nem is olyan rég dobták a piacra.
A Call of Duty ingyenes mobilverziója akkora sikert aratott, hogy 3 hónap alatt 170 millióan töltötték le. Ennél jobban csak a Pokémon Go teljesített, amikor 2016-ban szintén egy három hónapos periódus alatt 300 millióan töltötték le.
Ezeknek az alkalmazásoknak a sikere annak tulajdonítható – írják a készítők, hogy az alapkoncepciójuk már ismert a fogyasztók körében. Ugyanakkor folyamatosan nő a mobiljátékosok száma, ami egyben az okostelefonok technológiai sebességének is köszönhető.
Az ipar növekedéséhez hozzájárulnak a gazdaságilag feltörekvő országok is, ahol épp a digitalizáció forradalma zajlik: gyors az internetsebesség és az okostelefonok piaca is hatalmas növekedés alatt áll. Ilyen ország például Kína, India, Brazília és Oroszország.
telefonapplikációApplegoogleglobális
Nagyot dobbanthat idén a Frisbo, az újabb romániai sikerstartup
Az Egyesült Államok nem importál több orosz kőolajat, földgázt és szenet
Az EU már 2030 előtt függetlenítené Európát az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól
