Csehország 2033-ig minden szénerőművét leállítja
utolsó frissítés: 13:04 GMT +2, 2022. január 11.A decembertől Petr Fiala által vezetett cseh kormány január 7-én jelentette be: az ország elkötelezett abban, hogy fokozatosan átálljanak a szénnel történő energiatermelésről, ezért célként tűzték ki a szénerőművek használatának teljes beszüntetését 2033-ig. Ezzel párhuzamosan, 2022-től folyamatosan növelik az ország nukleáris és megújuló energiaforrást biztosító kapacitását - írja a The Independent.
A cseheknek nem lesz egyszerű dolguk, hisz a jelenlegi áramtermelés csaknem 50%-át nyerik széntüzelésű erőművekből, továbbá hat atomreaktor is működik az országban, ezek a termelés egyharmadát adják. A pénteken közölt program szerint még nagyobb szerepet kapna a nukleáris energia.
Bár több klímaszakértő véli úgy, hogy a 2033-as határidő már "túl késő", a bejelentés így is nagy előrelépésnek számít az Andrej Babiš-féle vezetés korábbi magatartásához képest, ők ugyanis egyáltalán nem fogadtak el semmilyen hivatalos céldátumot a szénerőművek bezárására vonatkozóan.
Mások szerint már az is sokatmondó, hogy míg a csehek a nukleáris energiára alapoznak, addig a szomszédos Németország 2022 végére leállítja az összes atomreaktorát. (Szabad Európa Rádió, The Independent)
Nyitókép: Pixabay
Csehországklímaváltozásenergiaglobális
Nagyot dobbanthat idén a Frisbo, az újabb romániai sikerstartup
Az Egyesült Államok nem importál több orosz kőolajat, földgázt és szenet
Az EU már 2030 előtt függetlenítené Európát az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól
